تفاوت کالای اصل و غیراصل

فروشگاه اینترنتی کالا رویال

تفاوت کالای اصل و غیراصل و جریمه فروش کالای غیراصل به عنوان کالای اصل


ارزش کالای اصل در فروش آنلاین


تعریف کالای غیر اصل چیست؟


لوازم آرایشی و بهداشتی


شرایط فروش محصولات آرایشی و بهداشتی در وب‌سایت کالا رویال


عطر و ادکلن


لوازم جانبی موبایل


سایر موارد


جریمه‌ی فروش کالای غیر اصل به عنوان کالای اصل در کالا رویال


شرایط فروش کالاهای های غیراصل در کالا رویال

کالا اصل و غیر اصل

ارزش کالای اصل در فروش آنلاین

 

یک فروشگاه معتبر یا فروشنده‌‌ی خوب فقط به‌فروش محصول فکر نمی‌کند بلکه به‌دست آوردن اعتماد مشتری یکی از اصول مهمی است که در هر کسب‌و‌کار و پیشه‌ای اهمیت دارد.

از وظایف یک فروشگاه اینترنتی، فروش کالاهای اصل است.

از ابتدای فعالیت شرکت کالا رویال، یکی از مهم‌ترین اصولی که این فروشگاه اینترنتی همواره به آن متعهد بوده، کسب رضایت مشتریان و تضمین اصالت کالای فروخته شده است.

کالا رویال و فروشندگانش متعهد هستند که هیچ‌گونه کالای قاچاق و غیراصل به عنوان کالای اصل را در این فروشگاه اینترنتی عرضه نکنند و مشتریان وفادار با اطمینان از این موضوع، اقدام به خرید از سایت کالا رویال می‌کنند.

اما با توجه به این موضوع که در حال حاضر تعدد کالاهای غیر اصل در بازار بسیار زیاد است، باید با دقت و حساسیت بیشتری اصالت کالا را بررسی کرده تا با همکاری یکدیگر فضای رقابتی سالم و مطمئنی را برای مشتریان فراهم کنیم.

تعریف کالای غیر اصل چیست؟

 

اگر محصولی از نظر جعبه، بسته‌بندی، جنس، کیفیت و … با کالای اصلی که توسط مراکز مورد تایید مانند (سایت اصلی برند یا شرکت‌های وارد کننده‌ی قانونی) که کالاهای اصل را به‌فروش می‌رسانند مغایرت داشته باشد، کالا باعنوان “غیراصل” شناخته می‌شود.

اگر در سایت کالا رویال برند اصلی در عنوان، مشخصات فنی، توضیحات محصول یا تصاویر کالای نمایش داده شده ذکر شده باشد ولی کالای فروخته شده با نمونه‌ی اصلی کالا مغایر باشد، کالای مورد نظر غیر اصل شناخته شده و امکان فروش این نوع از محصولات به نام کالای اصل در فروشگاه اینترنتی کالا رویال وجود ندارد.

نمونه‌ی این کالاها: کفش آدیداس غیر اصل که با طرح و برند اصلی آدیداس تولید می‌شود.

این موضوع در تمام گروه کالایی‌ها اهمیت دارد اما در بعضی از موارد مانند گروه لوازم آرایشی و بهداشتی، کالاهای دیجیتال، لوازم جانبی موبایل و پوشاک از اهمیت بالاتری برخوردار است.

لوازم آرایشی و بهداشتی

 

لوازم آرایشی و بهداشتی، عطر و ادکلن جز گروه‌های بسیار حساس بوده و با توجه به این موضوع که این نوع از کالاها به‌صورت مستقیم با پوست، مو و سلامت افراد در ارتباط هستند، اهمیت بیشتری دارند.

در پی دستور مستقیم وزارت بهداشت و پیرو شکایت مشتریان به معاونت سازمان غذا و دارو، به علت اهمیت وجود برچسب اصالت کالا و سیب سبز روی کالاهای آرایشی بهداشتی، عطر و ادکلن و محصولات خوراکی ، فروش کلیه کالاهای مذکور که فاقد برچسب مذکور بوده یا دارای برچسب غیر اصل هستند قابل پیگرد قانونی توسط وزارت بهداشت بوده و امکان فروش در سایت کالا رویال را ندارند.

شرایط فروش محصولات آرایشی و بهداشتی در وب‌سایت کالا رویال

 

لوازم آرایشی و بهداشتی ایرانی باید با لیبل سازمان غذا و دارو (سیب سلامت) عرضه شوند.

لوازم آرایش و محصولات بهداشتی خارجی باید با لیبل اصلی وزارت بهداشت عرضه شوند و وجود این لیبل ملاک بسیار خوبی برای تشخیص و تمایز کالای اصل و غیر اصل است.

با توجه به این‌که برچسب تقلبی وزارت بهداشت در بازار در دسترس است، فروشندگان این گروه کالایی می‌توانند با بررسی و مقایسه‌ی کدهای روی برچسب در سایت www.ttac.ir  از اصالت کالایشان اطمینان پیدا کنند.

 

غذا و دارو
نمونه‌ی برچسب (لیبل) وزارت بهداشت

عطر و ادکلن

 

داشتن لیبل وزارت بهداشت برای این گروه کالایی هم الزامی است، همچنین در این گروه با بررسی جعبه و فیزیک کالا می‌توان به اصالت محصول پی‌برد.

در تصاویر زیر، دو نمونه‌ی عطر اصل و غیراصل را از نظر ظاهری با هم مقایسه کردیم.

 

کالا اصل و غیر اصل
کالا اصل و غیر اصل

لوازم جانبی موبایل

 

در خصوص بسیاری از لوزام جانبی موبایل با مقایسه‌ی بسته‌بندی کالا و کیفیت محصول می‌توان به اصالت کالا پی‌برد.

در برخی از موارد فروشندگان به دلیل عدم آگاهی در این حوزه، کالای تقلبی را به‌نام کالای اصل از بازار تهیه کرده و در سایت کالا رویال به‌ فروش می‌رسانند. در این مورد بررسی و مقایسه‌ی قیمت جهانی این محصولات به شما کمک خواهد کرد تا از اصالت کالای مورد نظر اطمینان پیدا کنید.

در بسیاری از موارد تفاوت محصولات اصل و غیر اصل در گروه دیجیتال از ظاهر محصول کاملا مشهود است.

 

کالا اصل و غیر اصل
کالا اصل و غیر اصل

سایر موارد

 

در برخی از گروه‌های کالایی اگر کالا با گارانتی مورد تایید اتحادیه‌ی مربوطه به‌فروش برسد، می‌توان از اصالت کالا اطمینان داشت (محصولات اتحادیه فناوران رایانه تهران یا اتحادیه لوازم خانگی برقی).

به‌طور مثال: در گروه لوازم خانگی برقی ریش تراش برند فیلیپس اگر با گارانتی شکوفا الکتریک که گارانتی مورد تایید اتحادیه است به‌فروش برسد می‌توان از اصل بودن کالا اطمینان حاصل کرد.

 

جریمه‌ی فروش کالای غیر اصل به عنوان کالای اصل در کالا رویال

 

این موضوع برای مشتریان کالا رویال ، فروشندگان و خود این مجموعه از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت مشاهده‌ی تخلف، کالا رویال با فروشنده‌ی خاطی برخورد خواهد کرد.

لطفا نهایت توجه را داشته باشید که در صورت شناسایی کالای غیر اصل که به عنوان اصل در سایت فروخته می شود، فروشنده موظف به پرداخت جریمه‌ای معادل با ۱۰ برابر قیمت محصول فروش رفته ضربدر تعداد کل فروخته شده از آن محصول از ابتدا‏ خواهد بود که کالا رویال راسا اقدام به کسر مبلغ جریمه از صورت حساب فروشنده خواهد نمود و مجاز به فسخ قرارداد همکاری با فروشنده می باشد.

شرایط فروش کالاهای های غیراصل در کالا رویال

 

یک فروشگاه معتبر یا فروشنده‌‌ی خوب فقط به‌فروش محصول فکر نمی‌کند بلکه به‌دست آوردن اعتماد مشتری یکی از اصول مهمی است که در هر کسب‌و‌کار و پیشه‌ای اهمیت دارد.

از ابتدای فعالیت شرکت کالا رویال ، یکی از مهم‌ترین اصولی که این فروشگاه اینترنتی همواره به آن متعهد بوده، کسب رضایت مشتریان وتضمین اصالت کالای فروخته شده است و همواره در راستای سیاست‌های مشتری محور کالا رویال ، فروش کالای غیر اصل در این فروشگاه اینترنتی با عنوان کالای اصل اکیدا ممنوع بوده است.

اما با توجه به شرایط فعلی بازار که امکان تهیه‌ی کالای اصل برای تامین کنندگان و مشتریان دشوار شده، کالا رویال در نظر دارد امکان خرید محصولات غیر اصل را برای مشتریان فراهم کند.

 

فروشندگان کالا رویال می‌توانند با رعایت قوانین و مقررات و به شرط شفاف سازی با مشتریان، کالاهای غیر اصل را در این فروشگاه اینترنتی عرضه کنند. مهمترین اصل در این پروژه دادن آگاهی کامل به خریدار است و مشتری کالا رویال باید بداند که محصولی که قصد خریدش را دارد اصل یا غیراصل است.

به این منظور در پنل فروشندگان ، هنگام ثبت کالا از برچسب “ کالای غیراصل” استفاده کنید . با استفاده از آن هنگام درج کالا، فروشنده می تواند “نشان کالای غیراصل” را برای کالای خود فعال کند و اقدام به فروش کالا در سایت نماید.

تعریف کالای غیراصل

اگر محصولی از نظر جعبه، بسته‌بندی، جنس، کیفیت و … با کالای اصلی که توسط مراکز مورد تایید، مانند سایت اصلی برند یا شرکت‌های وارد کننده‌ی قانونی، که کالاهای اصل را به‌فروش می‌رسانند مغایرت داشته باشد، کالا باعنوان “غیراصل” شناخته می‌شود.

همچنین اگر در سایت کالا رویال برند اصلی در عنوان یا تصاویر یا برند کالای نمایش داده شده ذکر شده باشد ولی کالای فروخته شده با نمونه‌ی اصلی کالا مغایر باشد، کالای مورد نظر غیر اصل شناخته شده و امکان فروش این نوع از محصولات در فروشگاه اینترنتی کالا رویال باعنوان کالای اصل وجود ندارد.

نمونه‌ی این کالاها: کفش آدیداس غیر اصل که با طرح و برند اصلی آدیداس تولید می‌شود.

این موضوع در تمام گروه کالایی‌ها اهمیت دارد اما در بعضی از موارد مانند گروه لوازم آرایشی و بهداشتی، کالاهای دیجیتال، لوازم جانبی موبایل و پوشاک از اهمیت بالاتری برخوردار است.

همان‌طور که در ابتدای این مقاله هم اشاره شد با توجه به اهمیت این موضوع، پروژه‌ای تحت عنوان “شناسایی و غیرفعال کردن کالاهای غیر اصل و ایجاد بستری برای فروش کالاهای غیر اصل” با توجه به معیارهای زیر آغاز شده است.

چطور از نشان کالای غیراصل استفاده کنم؟

اگر تاکنون کالای غیراصل خود را درج و قیمت‌گذاری نکرده‌اید، باید زمان درج محصول جدید مراحل زیر را طی کنید:

۱ . ابتدا وارد پنل شده و از منوی محصولات، افزودن محصول جدید را انتخاب کنید.

۲ . سپس در قسمت برچسب محصول کلیک کرده و گزینه ی کالای غیر اصل را انتخاب کنید..

 

با انتخاب نشان کالای غیراصل چه تغییری برای کالا رخ می دهد؟

توجه کنید که پس از انتخاب این گزینه:

در انتهای عنوان کالا در سایت، عبارت غیراصل نمایش داده می شود.

در پایین گزینه افزودن به سبد خرید در سایت، جمله “این محصول توسط تولید کننده اصلی (برند) تولید نشده است” نمایش داده می شود.

در صفحه ی لیست کالاها، عبارت غیراصل در کنار نام فروشنده با رنگ قرمز نمایش داده می شود.

برند کالا فقط می تواند متفرقه انتخاب شود.

تنها گارانتی موجود برای این کالا “گارانتی سلامت فیزیکی کالا” فیزیکی اختصاص داده می شود.

 

کالا غیر اصل 

اگر کالای شما غیراصل بوده و از قبل درج شده باشد چه اقدامی باید صورت بگیرد؟

اگر از قبل کالای غیراصل به عنوان کالای اصل درج کرده‌اید، می‌توانید با غیر فعال کردن و گزارش کردن این کالاها به تیم نظارت و پایش از طریق فرم تماس با ما، ( موضوع کالای غیر اصل ) با ما در تماس باشید و از جریمه شدن معاف شوید.

لطفا در اسرع وقت نسبت به غیرفعال کردن این کالاها و ارسال فرم اقدام کنید.

همکاران ما در واحد مربوطه پس از بررسی لیست ارسالی شما، نشان کالای غیر اصل را برای این کالاها فعال کرده و شما قادر به قیمت‌گذاری و فروش مجدد آن‌ها با نشان غیراصل خواهید بود.

لطفا توجه فرمایید که این فرم صرفا جهت گزارش کالاهای غیراصل مربوط به پنل خود شما طراحی شده است.لطفا از گزارش کالاهای سایر فروشندگان خودداری کنید، در غیر این صورت درخواست شما بررسی نخواهد شد.

جریمه تخلف در فروش کالای غیراصل بدون دریافت نشان غیراصل

درصورتی‌که کالای غیراصل تحت عنوان کالای اصلی و بدون نشان کالای غیراصل به فروش برسد، فروشنده طبق جرائم تعریف شده برای فروش کالای غیراصل جریمه خواهد شد.

لطفا توجه کنید که در صورت شناسایی کالای غیر اصل توسط کارشناسان کالا رویال، فروشنده موظف به پرداخت جریمه‌ای معادل با ۱۰ برابر قیمت محصول فروش رفته ضربدر تعداد کل فروخته شده از آن محصول از ابتدا‏ خواهد بود که مبلغ جریمه از صورت‌حساب فروشنده کسر خواهد شد، همچنین کالا رویال مجاز به فسخ قرارداد همکاری با فروشنده‌ی خاطی است.